Taylor Swift ülkeleri birbirine düşürdü: Savaş çıkmasına ramak kaldı

Dünyaca ünlü ABD’li sanatçı Taylor Swift, Asya’da 3 ülkeyi savaşın eşiğine getirdi…

Son dönemde Amerikan futbolcusu olan sevgilisi Travis Kelce ile yaşadığı aşkla gündemden düşmeyen Swift’in Asya’daki turne programı büyük bir kriz yarattı ve Singapur-Tayland-Filipinler hattında tansiyonu yükseltti.

Hava kirliliği, din ve Güney Çin Denizi’ndeki stratejik öneme sahip adaların hakimiyeti gibi bir dizi konuda anlaşmazlık yaşayan Asya ülkelerinde Taylor Swift’in turnesi tansiyonu biraz daha yükseltti.

Tayland ve Filipinler’deki siyasi liderler, ekonomik açıdan çok daha avantajlı konumda olan Singapur’un ABD’li şarkıcıya para vererek turneleri kapattığını ve şarkıcının bu sebeple sadece Singapur’da 6 konser vereceğini iddia etti. Bu hafta gerçekleşmesi planlanan konserler için Singapur hükümetinin 18 milyon dolar ödediği ve bunun karşılığında ise Swift’in bölgedeki başka hiçbir ülkede konser vermemeye söz verdiği öne sürüldü.

Singapur medyası, hükümetin 2 ile 3 milyon dolar arasında bir para ödediğini iddia ederken, Swift’in Malezya, Filipinler ve Endonezya’daki hayranları ise duruma tepki gösterdi.

Swift’in turnesindeki konserleri izlemek için yaklaşık 300 bin kişinin ortalama 750 dolara satışa çıkan biletleri kapıştığını ve birçok ülkeden Swift hayranının bölgeye konser için geldiği de aktarıldı.

EKONOMİK BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAYABİLİR

Tokyo, Londra ve Paris gibi büyük şehirlerde konser verecek Swift’in Almanya’da Gelsenkirchen ve Cardiff gibi daha az nüfusa sahip şehirlerde konser vermesine ise Bangkok ve Cakarta gibi 10 milyondan fazla insanın yaşadığı şehirdeki insanlar tepki gösterdi.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, Singapur’un Swift’i konserler için ikna ettiğini Şubat ayında iddia ederken, Bangkok’ta düzenlenen bir toplantıda, “Singapur hükümeti 3 ile 4.6 milyon dolar ödedi. Singapur hükümeti bunu başardı. Eğer Tayland’a gelseydi konser daha ucuza olurdu ve daha çok sponsor ve turist çekerdi. Bu konser, ekonomiye değer katıyor” dedi.

Son dönemde ciddi bir ekonomik gelir yaratan Taylor Swift ve İngiliz rock grubu Coldplay’in 422 milyon dolarlık gelir sağladığı belirtildi. Bu konserlerin yılın ilk çeyreğinde Singapur’un ekonomik büyümesine çeyrek puanlık bir katkı sağlayabileceği öngörüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x