AKINCI TİHA’ya rağbetin arkasındaki gerçek: Aynı anda 3 bin teröristi dağıtan güç!

  • HABER7

Burkina Faso’da geçiş hükümetinin lideri İbrahim Traore’nin göreve gelmesiyle Fransa’nın ülkedeki etkinliği kırılırken, Türkiye’nin nüfuzu artıyor. Ülkedeki terör tehdidine karşı Bayraktar SİHA’nın ardından AKINCI TİHA’yı da envanterine katan Burkina Faso, terörle mücadelede tarihinin en yüksek kabiliyetine ulaşma yolunda ilerliyor.

SİHA, TİHA, TEBER…

2022 yılında 5 adet Bayraktar TB2 satın alan Burkina Faso, son olarak AKINCI TİHA’ları envanterine kattı. TB2 SİHA’lara ilaveten AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nı (TİHA) kullanıma alan Burkina Faso, Türkiye menşeili bazı güdümlü mühimmat alımı da gerçekleştirdi. TEBER ve HGK ile MAM-T ve MAM-L gibi Türk yapımı akıllı mühimmatlar, AKINCI TİHA ile birlikte Türkiye’den ithal edildi.

Türk SİHA’larına rağbet gösteren Burkina Faso’nun bu ilgisinin ardında, en tehlikeli operasyonlarda bile TB2 SİHA’lardan elde edilen yüksek verimlilik olarak gösteriliyor.

TERÖRİSTLER SALDIRDI, TÜRK SİHA’LARI PÜSKÜRTTÜ

Bundan 5 ay önce ülkede 3 bin teröristle gerçekleştirilen kışla baskını, Türk SİHA’larının kullanıldığı operasyonla püskürtülmüştü.

Djiba kasabasındaki bir kışlaya 26 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen saldırıda en az 400 terörist kısa sürede imha edilmişti.

TB2 SİHA’lardan alınan görüntüleri yayınlayan Burkina Faso ordusu, baskın girişimiyle ilgili ayrıntıları paylaşmıştı. Türk SİHA’larının motorize birlikleri başarılı atışlarla vurarak terörist yoğunlaşmalarını nasıl dağıttığı gözler önüne serilmişti.

Teröristlerin kullanımındaki zırhlı personel taşıyıcılarının da TB2 SİHA’larla vurularak etkisizleştirildiği görüntülere yansımıştı.

İşte o anlar…

DARBEYE KALKIŞANLARA TB2 İLE MÜDAHALE

Bayraktar TB2’ler, ülke güvenliğini tehdit eden darbe girişimlerinin bastırılmasında da öncü güç olmuştu. Burkina Faso hükümeti, 26 Eylül 2023 ve 14 Ocak 2024’te iki askerî darbe girişimini Türk SİHA’larının kullanıldığı karşı operasyonlarla bastırmıştı.

BAYKAR’A EN YÜKSEK DEVLET NİŞANI

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 25 Nisan 2023’te Burkina Faso’da ülkenin en üst seviye ulusal nişanı olan “Ordre de L’etalon Officier” madalyasına layık görülmüştü.

FRANSIZCA’DAN KURTULDULAR

Burkina Faso Geçici Hükümet Başkanı İbrahima Traore, Fransızcanın resmi dil olmaktan çıkarıldığını ilan etmişti.

Cumhurbaşkanı Traore, Fransızcayı resmi dil olmaktan çıkaran anayasa değişikliğini 9 Aralık 2023’te imzalamıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x